Düşler Ovası Dediler Ki... Parov Stelar - Electro Swing Ondan Sorulur! Banshee - Karanlık Bir Kasaba Hikayesi The Time Traveler's Wife - Zaman Yolcusunun Karısı

4 Kasım 2010 Perşembe

İzmir Oyun ve Oyuncak MüzesiDeğerli sanatçı Ümran Baradan ve Konak Belediyesi’nin öncülüğünde açılan İzmir Oyun ve Oyuncak Müzesi, çocukları ve her daim içinde çocuk ruhunu yaşatanları kucaklıyor…

Eski çağlardan bu yana var olan oyuncaklar, aslında farkında olmadan, insanlığa ve karakter gelişimine katkısı olan en önemli eşyalardandır. İnsanlığın var oluşundan beri, çocuklar ve yetişkinler için oyuncaklar, boş vakitleri değerlendirmek ve keyifli hale getirmek için yanı başımızdadırlar. 

Oyuncak müzeleri, son yıllarda dünyada oldukça değer verilen müzelerden. Zira oyuncakların yapımı, geliştirilmesi, şekillendirilmesi, insanlık tarihiyle paralel süreçte ilerlediğinden, oyuncaklar müzecilik için önem oluşturuyor.

İzmirli ünlü seramik sanatçısı Ümran Baradan, dünyanın çeşitli yerlerinden getirdiği oyuncak koleksiyonunu İzmirlilerle paylaşmak için Konak Belediyesi ile ortak bir çalışma yürüttü. İstanbul Oyuncak Müzesi’ni kuran Sunay Akın’ın da desteğiyle yürütülen önemli çalışmalar neticesinde İzmir ilk oyuncak müzesine kavuştu. İzmir Oyun ve Oyuncak Müzesi'nde 1850’li yıllardan günümüze kadar gelmiş oyuncakların tarihsel evrimi gözler önüne seriliyor. Ziyaretçiler, teneke, tahta, kağıt ve plastik malzemelerden yapılmış çeşitli oyuncakları gözlemleyebilmenin yanı sıra, zaman zaman Hacivat ve Karagöz’ün gölge oyunlarını izleme fırsatı buluyor. Oyuncak Müzesi aynı zamanda hafta sonu çocuklara yönelik aktivitelerle İzmirli oyuncak severlerle buluşuyor. İzmir Oyuncak Müzesi sadece yurtiçinden değil, yurtdışından da oyuncaklarla ve müzecilikle ilgilenen ziyaretçilerini ağırlıyor.

Hayal dünyasına keyifli bir yolculuk için İzmir Oyuncak Müzesi ziyaretçilerini bekliyor.

Adres: Halil Rıfat Paşa No:31 Varyant Konak / İZMİR

Not: Bu yazı Haber Eylül Kasım sayısında yayınlanmıştır.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı