Düşler Ovası Dediler Ki... Parov Stelar - Electro Swing Ondan Sorulur! Banshee - Karanlık Bir Kasaba Hikayesi The Time Traveler's Wife - Zaman Yolcusunun Karısı

16 Şubat 2013 Cumartesi

Luxus Orient Blues

Bi'Lareya by Luxus on Grooveshark


İşini severek yapan insanların elinden her zaman güzel işler çıkıyor. Luxus da size "o" insanlardan oluşan bir topluluk gibi gelmiyor mu? Severek çalıyorlar, çalarken eğleniyorlar ve ortaya şahane bir müzik çıkarıyorlar. Luxus son yıllarda hayatımıza girmiş en güzel gruplardan biri, öyle değil mi?

Luxus, 2005 yılından beri orient blues müziğin en güzel örneklerini sergileyen enfes bir grup. 2000'lerin başında Alper Bakıner'in sahne projesi olarak tasarladığı Luxus, birkaç sene içinde Balkan ve Anadolu ezgilerini rock müzikle harmanlayan, dinlemelere doyulamayacak bir grup haline geldi. Kurulduğu ilk zamanlarda İstanbul'un çeşitli yerlerinde sahne alan grup, dinleyici kitlesini büyüttü ve 2008 yılında ilk albümü Acayip Şeyler ile karşımıza çıktı. Neden Saçların Beyazlamış Arkadaş şarkısına getirdikleri bambaşka yorumla dikkat çektiler, ardından Acayip Şeyler'e klip çekip bize "mavi kafalı fil"i sordular, nakaratta "bana bir şeyler oluyor, acayip şeyler oluyor" diye dans eden şahane bir konser kitlesi yarattılar. Daha sonra Balans ve Tolerans adlı neşeli şarkılarını da kliplendiren grup, albüm içindeki diğer şarkıları da televizyon programlarında seslendirip tanıttılar. Yeniden yorumladıkları bir diğer şarkı Haydar Haydar, Üsküdar ve Yuvasız Kuş da keza çok sevildi. Albüm tanıtımı ve konserlerle geçen üç senenin ardından, 2011 yılında ikinci albümleri Bi' Lareya'yı yayınladılar. Ada Sahilleri ve Bir Kadeh Daha Ver gibi güzel cover parçaların yanı sıra, yepyeni şarkılar da pek sevildi, neşelendirdi, hüzünlendirdi.

Keman ve vokalde Alper Bakıner, akordeonda Ozan Akgöz, davulda Burak Beyrek, basta Olcay Bozkurt, perküsyonda İsmet Kızıl, gitarda Cem Kurt, trombonda Mikail Şimşek ve klarnette Kamucan Yalçın grubun manifestosunda şöyle diyorlar, bize de çok söz bırakmıyorlar haliyle:

"Hayat, bize ‘acayip’ bir takım ‘şeyler’ olduğuna dair irrasyonel kanıtlarla zaten tıka basa dolu. Bizim tek yaptığımız, bunlara hafif yan gözle bakıp, sinsice gülümsemek.. Bunu seçtik çünkü, yeri hazin gözlerle arşınlayan bakışlardan gerçekten çok sıkıldık. Tekrarlandıkça içi boşalan bir takım karanlık argümanların yerine; hayatın dandikliğine takla atarak ve dil çıkararak karşı durmaya karar verdik.

Ve takla attıkça fark ettik ki;

LUXUS; hayattan bunalmanın alternatifi değil, o bunalımın ta kendisidir. Gazetelerdeki asık suratlıların ve kokusunu yaydıkları politik mendeburluğun yüzüne çizilmiş bıyıktır.

Saptığı sokak ve çıkaracağı seslerle ilgili; taze ve anlık oluşları dışında hiçbirşeyi vaat etmeyen, yolcu kapasitesi oldukça geniş bir cadı süpürgesidir.

Ve dil çıkarttıkça gördük ki;

LUXUS; her seferinde başka renklerde ışık yayan 7 kişiden mürekkep bir şiirli lambadır. Boynunuzdaki kravatın yasaklanmış göbek atma isteğidir. Çaresizliğin kıçında patlayan siyah deriden dede terliğidir. Terli terli su içmenin yegane bahanesidir. Elinizde patlama ihtimali oldukça yüksek bir sıhhatli bombadır.

Şudur, budur."


6 yorum:

 1. Benden büyük müsün bilmiyorum ama 22 yaşındayım ben ya da başkası demese hiç yazmayacan herhalde :D bu arada de-da ları yanlış yazmışsam kusura bakma çok karışık geliyor.

  YanıtlaSil
 2. Bu aralar bayağı sipariş üstüne oldu dimi? :) Yoğunluktan yazamıyorum pek maalesef. Yazacak şey çok aslında! 24 yaşındayım, yaşıt sayılırız :)

  YanıtlaSil
 3. Büyük ihtimal öğrencisindir dersler felan :D Sipariş üstüne olsa bile arz-talep olayı sonuçta isteyen oluyor sende yazıyorsun ama daha sık yazmalısın bence

  YanıtlaSil
 4. Yok çalışıyorum, o yüzden yazamıyorum zaten, öğrenciyken çok yazdım, vakit boldu :) Aslında biri isteyince daha da güzel oluyor sanki, en azından okunduğunu ve beğenildiğini hissediyorsun, yazma şevki geliyor haliyle. Çok teşekkür ederim yorumların için, mutlu oldum, sağol. Daha sık yazmaya çalışacağım elimden geldiğince :)

  YanıtlaSil
 5. Ne demek asıl ben teşekkür ederim haftamı şenlendirenler ile luxusu hemen yazdığın için

  YanıtlaSil
 6. Rica ederim, yeni istekler olursa yine tıklat kapıyı, seve seve :)

  YanıtlaSil

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı