Düşler Ovası Dediler Ki... Parov Stelar - Electro Swing Ondan Sorulur! Banshee - Karanlık Bir Kasaba Hikayesi The Time Traveler's Wife - Zaman Yolcusunun Karısı

30 Ağustos 2012 Perşembe

Yunuslara Özgürlük Platformu


Türkiye'deki yunus parklarının kapatılması için mücadele veren platform. Yunus terapisinin gerçeği yansıtmadığını, eğitilen yunusların eğitilirken hangi süreçlerden geçtiğini, nasıl kötü muamele gördüğünü, aslında o duyduğumuz neşeli seslerinin çoğunun neşeyi yansıtmadığını bilimsel verilerle açıkça gözler önüne seriyorlar. Canla başla yunuslar için mücadele ediyorlar, mücadeleleri takdire şayan.

Eskiden, bilinçsizken, yunuslarla ilgili bütün filmleri, dizileri izleyip hayran olan, yunus parklarını ziyaret etmek ve onlarla yüzmek isteyen salak bir çocuktum. İnsanın büyümesi, acı gerçeklerle yüzleşmesidir ya aynı zamanda; dünyada bu sektörün elinin ne kadar kanlı ve sektördekilerin ne kadar suçlu olduğunun yavaş yavaş farkına varmaya başladım. O gün bugündür, yunus parklarının kapatılmasını gönülden destekliyorum.

Yunuslar bir havuzda yüzüp yaşayabilecek canlılar değil. Onların doğalarında, doğal ortamlarında özgürce yüzebilmek var. İnsani tepkiler verebilme yetileri çok yüksek, bu yüzden çok çabuk etkilenebiliyorlar. Yunus parklarındaki şenlikli, alkışlı gösteriler, yüksek ses onları etkiliyor, bunalıma sokuyor ve ölüme sürüklüyor. Depresyona girmiş ve ölmek isteyen bir yunus, normal bir şey mi? Dünyanın en sevimli yaratıklarından biri, düşünsenize, ölmek istiyor. Gülebilen bir hayvan yunus. Çıkardığı o neşeli seslerin hepsinin yok olduğunu düşünsenize.

Danimarka'da gençlerin erkekliklerini kanıtlamak için hunharca öldürdükleri, Japonya'da yine benzer yöntemlerle öldürülerek paketlenip satıldığı hayvanlar yunuslar. Burnundan kıl aldırmayan Birleşmiş Milletler'in bu olaya tepkisiz kalması da cabası. izlemeyenler için The Cove adlı belgeseli öneririm, orada bu vahşetin çarpıcı boyutları açıkça ortaya konulmuş; üstelik eskiden yunus eğitmeni olan bin pişman bir adam tarafından.

Hiçbir hayvan anlık zevklerimiz için köle olmak zorunda değil. Bütün sirkler, parklar ve benzeri eğlence mekanları, aslında o hayvanların yavaş yavaş sonunu getiriyor. Farkında olmak ve bir şeyler yapmak lazım. 

Yunuslar denizlerde, okyanuslarda yaşamalı; havuzlarda, kafes içinde değil.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı