Düşler Ovası Dediler Ki... Parov Stelar - Electro Swing Ondan Sorulur! Banshee - Karanlık Bir Kasaba Hikayesi The Time Traveler's Wife - Zaman Yolcusunun Karısı

2 Ekim 2012 Salı

Hollaback İstanbul

Birinin siz sokakta yürürken arkanızı kolladığını bilseniz nasıl hissederdiniz? Sokakta rahatça, özgürce ve korkusuzca yürümek nasıl olurdu acaba? Bugün dünyada da, ülkemizde de milyonlarca insan bunun nasıl bir duygu olduğunu bilmiyor. Sokak tacizleri bilhassa kadınların hemen hemen her gün başına gelen ve maalesef çoğu zaman karşı koyulamayan, insanın bir anda hayat enerjisini emebilen çirkin bir şey.


İşte Hollaback bunun önüne bir nebze olsun geçebilmek için kurulmuş bir oluşum. 2005 yılından beri dünyadaki birçok kadının derdini anlatabildiği, tacizcilerin ifşa edilebildiği bir sanal oluşum. Burada sokak taciziyle ilgili her konu tartışılıyor, tavsiyeler verilebiliyor ve mağdurlara yardım için organize olunabiliyor. Hiçbir şey yapmamaktan çok daha iyi değil mi?

Hollaback oluşumu dünya şehirlerinde yavaş yavaş yayılırken, dünyanın en büyük ve kalabalık şehirlerinden biri olan İstanbul için de harekete geçilmesi kaçınılmazdı. Türkiye'de sokak tacizlerinin en çok yaşandığı şehirlerden biri olan, özellikle turistlerin aynı oranda sıklıkla tacize uğradığı şehir olan İstanbullu kadınların arkasında artık Hollaback İstanbul var.

Hollaback İstanbul adresinde kadınlar hikayelerini paylaşıyor, tacize uğradıkları yerleri işaretleyerek hemcinslerini uyarıyor, kısacası sessiz kalmamayı tercih ediyorlar. Tacize uğramak çoğu zaman karşılığını veremediğiniz, sizi içten içe yiyip bitiren bir durum haline dönüşebiliyor. Üstelik kolluk kuvvetleri karşısında her zaman ispatlanabilir bir durum olmamasından dolayı mağdurların çözüm için harekete geçmesi pek mümkün olmuyor.

"Ee bunun ne faydası var? Ceza mı alacak yani tacizciler?" diyenler çıkabilir. İnanın, cezayı geçelim, bazen sadece birine anlatabilmek, birinin desteğini alabilmek bile çok faydalı olabiliyor. Hiçbir şey yapamayıp, sessiz kalmaktan kat be kat iyidir. Zaten burada amaç -çok klişe olacak belki ama- farkındalık yaratmak. Üstelik küçük çaplı çözümler bile bulunabilir, mesela bu videodaki gibi:http://canimizsokakta.com/
http://istanbul.ihollaback.org/
http://www.ihollaback.org/


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı