Düşler Ovası Dediler Ki... Parov Stelar - Electro Swing Ondan Sorulur! Banshee - Karanlık Bir Kasaba Hikayesi The Time Traveler's Wife - Zaman Yolcusunun Karısı

6 Ekim 2012 Cumartesi

Goran Bregović - Balkan Müziğinin Efsanesi

Müziğin dili, dini, milleti olmadığını en güzel şekilde anlatabilen insanlardan biri Goran Bregović. Bestelediği şarkılar, film müzikleri ile yalnızca Balkanlarda değil, tüm dünyada çok seviliyor. Balkan müziği deyince akla ilk olarak o geliyor; hüznün ve neşenin bir arada bulunduğu Balkan müziği, Bregović ve orkestrasıyla bir başka türlü hayat buluyor.

Goran Bregović, 1950 yılında Saraybosna'da doğdu, Sırp anne ve Hırvat babanın çocuğuydu. 16 yaşında konservatuardaki keman eğitimini yarıda bırakarak Bijelo Dugme grubunu kurdu. Grup, daha sonra Yugoslavya'daki en ünlü gruplardan biri olacaktı. 1974'de ilk albümlerini yayınladılar. 1978 yılında film müziklerine el attı, ancak herkes tarafından tanınması ve izleyiciyi müziğiyle 12'den vurması 1988 yılında Çingeneler Zamanı ile olacaktı. Emir Kusturica'nın başyapıtı Çingeneler Zamanı, en az senaryosu kadar müzikleri ile de damga vuran bir film oldu. Ederlezi rüzgarı bugün hala ülkemizde de esmeyi sürdürmekte.

Bregović'in film müzikleri Çingeneler Zamanı ile sınırlı kalmadı; Arizona Rüyası, Yeraltı filmlerinde de Emir Kusturica ile çalışmaya devam etti ve efsane şarkılara imza attı. Son olarak da, 2008 yılında gösterime giren Can Dündar belgeseli Mustafa'nın müziklerini de yaptı.

Goran Bregović, ülkemizde de çok sevilen bir müzisyen. Birçok şehirde konser verdi, şarkıları Türkçe olarak çeşitli sanatçılar tarafından seslendirildi. 1997 yılında Sezen Aksu ile çalıştığı Düğün ve Cenaze albümünde çalıştı, birlikte bugün hala dinlemeye doyulamayan şarkılara imza attılar. 

İzmir'de 8 yıldır düzenlenen Balkanlılar Halk Dansları Festivali'nde dün gece 2. defa konser verdi Goran Bregović. Kordon'da, çimlerin üstünde binlerce kişi onun şarkılarıyla dans etti. Deyim yerindeyse kurtlarını döktü konsere gelenler. Orkestra çalıp söyledikçe müziğin dilinin önemi kalmadı, herkes ritimlere kapıldı, gitti. Ederlezi'nin ezgileri yükseldiğindeyse, hep bir ağızdan bu ağıta eşlik edildi, Çingeneler Zamanı'nın sahneleri canlandı gözümüzde. Goran Bregović ve orkestrası dün gece İzmirlilere unutulmaz bir gece daha yaşattı, Balkanların rüzgarı dün gece körfezde tatlı bir esinti bıraktı.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı