Düşler Ovası Dediler Ki... Parov Stelar - Electro Swing Ondan Sorulur! Banshee - Karanlık Bir Kasaba Hikayesi The Time Traveler's Wife - Zaman Yolcusunun Karısı

1 Mart 2011 Salı

Battle In Seattle - İsyan

"1947 ikinci dünya savaşı sonrasında 23 Ulus, GATT adı verilen Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması imzaladılar. Amacı, dünya ticaretini liberalleştirip genişletmekti. İstikrar, globalleşme anlaşmanın anahtarıydı. 50 Yıl boyunca GATT, Dünya Ticaret Örgütü'ne yeni üyeler kazandırarak büyümeye devam etti. 150 Ulustan oluşan üyeleriyle Dünya Ticaret Örgütü, dünya ticaretinin yüzde 90'ını kontrol etmektedir. GATT'ın aksine, DTÖ kurallarına riayet etmeyen üyelerine ceza verebilmektedir. Serbest ticaretin genişlemesiyle DTÖ, gelişmekte olan ülkelere, yardım edeceğini Global Ticaret Sistemi'nden faydalandırılacaklarını açıkladı. Ticaretle pek alakası yok. Bedava olmadığı da çok açık. Bu hiçbirimizin oy vermediği ve kontrolümüzde olmayan global bir yönetim sistemidir. Bu sınırların yıkılması anlamına geliyor. Ki, küçük şirketler, hükümetlerin ya da söz konusu ulusların halklarının bir müdahalesine maruz kalmadan her yerde iş yapabilecekler. Ve söyledikleri şey şu: Parasal değerler, yaşamsal değerlerine hükmetmeli. İnsan ve çevre hakları ticari ihtiyaçlardan sonra gelmeli. DTÖ kararlarını hükümetlere dayatıyor. Temiz hava kuralları, yerle bir. Astım vakaları arttı. Genetiğiyle ile oynanmış gıdalar, zorla tüketiciye dayatılıyor. Küçük çaplı muz üreticileri, büyük şirketlerce eziliyor. Sorunlara ve eleştirilere rağmen DTÖ büyümeye devam ederek, giderek güçleniyor."

Battle In Seattle, gerçek bir hikayeden yola çıkarak 1999 yılında Seattle'da gerçekleştirilen Dünya Ticaret Örgütü (WTO) toplantılarını protesto etmek için yola çıkmış bir grup insanın hikayesini anlatan belgesel tadında bir film. Dünya Ticaret Örgütü'nün üye ülkelere ve dünya çapında ticarete dayattığı birtakım kuralların, 3. Dünya ülkelerine ve doğaya doğrudan ya da dolaylı fazlasıyla nasıl zarar verdiğini iyi bilen insanların, kendi hayatlarını hiçe sayarak toplantıdan çıkacak sonuçları engellemeye çalışmalarıyla başlıyor film. Sonrasında karşı duruşların önce Seattle'da, sonra dünya şehirlerinde nasıl çığ gibi büyüdüğünü gözler önüne seriyor. Sıkça karşılaştığımız ve aşina olduğumuz protestocu-polis-devlet üçgeninde yaşananlar ve insanların benzer amaçlar uğruna bir araya geldiklerinde neler yapabileceklerini anlatan bu film, kesinlikle izlenecekler listesinde yer almalı.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Stuart Townsend'in yaptığı Battle In Seattle, fazlasıyla cesur bir film. Yaşadığımız yüzyılın, kimlerin kontrolü altında yaşanmaz hale getirildiği ve kimlerin hangi koşullarda buna karşı durmak için çaba sarf ettiğini gösteren özel bir film aynı zamanda. Oyuncu kadrosuyla da göz dolduran Battle In Seattle, Charlize Theron, Andre Benjamin, Jennifer Carpenter, Martin Henderson, Woody Harrelson, Michelle Rodriguez gibi birçok önemli oyuncuyu da kadrosunda barındırıyor. Yıllar önce dünyayı ayağa kaldırmış bu cesur protestolara şahitlik etmek, bu cesur insanları görmek isterseniz, Battle In Seattle harika bir film...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı